ingremio

INGREMIO – Innowacyjna firma rodzinna z czterdziestoletnią historią.

Ingremio - rury karbowane, peszel, dodatki antybakteryjne do tworzyw sztucznych

Ingremio to firma rodzinna, która została założona w niewielkim garażu, a dziś oferuje zaawansowane rozwiązania technologiczne na najwyższym międzynarodowym poziomie, które w wielu dziedzinach wyznaczają światowe standardy.

W roku 1983 Zbigniew i Elżbieta Kotulscy otworzyli zakład rzemieślniczy w wynajętym garażu o powierzchni zaledwie 12 m2. Początkowo produkcja obejmowała złączki konektorowe oraz wężyki osłonowe do kabli elektrycznych montowanych w przyczepach – wszystko produkowane w oparciu o własnoręcznie skonstruowane w warunkach domowych urządzenia. W 1988 roku właściciel firmy opracował własną konstrukcję linii produkcyjnej i rozpoczął produkcję rur karbowanych z polipropylenu. Firma zaczęła budować renomę jako Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (Z.P.T.S.) Peszel.

W roku 1990, transformacja ustrojowa w Polsce uwolniła rynek, a ZPTS Peszel przeniósł się do nowo wybudowanego, własnego budynku o powierzchni 250 m2. Firma nawiązała współpracę z branżą motoryzacyjną. W 1994 roku przedsiębiorstwo dokonało pierwszego zakupu urządzenia produkcyjnego od renomowanego dostawcy z Europy zachodniej. Jednocześnie właściciel firmy rozwijał konstrukcje własnych urządzeń produkcyjnych i technologii produkcji opartych na własnych, autorskich projektach. W kolejnych latach Peszel postawiło bardzo ważne, milowe kroki w swojej historii: w 1995 roku uruchomiona została produkcja rur z polichlorku winylu na potrzeby budownictwa, w 1996 roku produkcja rur z poliamidu dla motoryzacji, a w 1997 roku dokonano pierwszych sprzedaży eksportowych.

Na przełomie wieków przedsiębiorstwo stanęło przed ważnymi decyzjami i wybrało drogę ciągłego, ambitnego rozwoju. W 2000 roku uruchomiono produkcję w nowej siedzibie o powierzchni 850m2 zlokalizowanej w Bolesławiu. Wówczas firma zmienia również nazwę na Z.P.T.S. Ingremio-Peszel. Łaciński zwrot „in gremio” oznacza „wspólnie”, „razem”, co ma podkreślić filozofię rodzinnego działania przedsiębiorstwa. W tym okresie bieżące zarządzanie firmą właściciele powierzyli synom, tj. Arturowi, który ukończył studia techniczne oraz Wojciechowi, który ukończył studia ekonomiczne.

W nowym budynku uruchomiono dział jakości wyposażony w podstawowe urządzenia do pomiarów wytrzymałości rur karbowanych. Stara siedziba przekształcona została na ośrodek badawczo-wdrożeniowy, w którym kontynuowane są po dziś dzień prace nad nowymi, autorskimi technologiami i urządzeniami produkcyjnymi. W 2001 roku na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego Ingremio przy wykorzystaniu zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie urządzeń produkcyjnych uruchomiło produkcję najmniejszego na świecie przekroju rur karbowanych 4,5 mm. Rok później firma wdrożyła system zarządzania jakością ISO TS 16949:20002 oraz ISO 9001:2000. Od tego okresu firma regularnie wystawia się na międzynarodowych imprezach targowych, między innymi Light & Building, ISH oraz Automechanika we Frankfurcie nad Menem.

W 2002 roku przedsiębiorstwo również przy wykorzystaniu opracowanych przez siebie technologii i urządzeń wdrożyło do produkcji  rury preizolowane INFLEX, a w 2004 roku rury preizolowane do systemów geotermalnych INFLEX THERMAL. W kolejnych latach firma nieustannie poszerzała portfolio produktów o nowe wymiary i nowe typy rur, między innymi  wprowadzając do produkcji przewody wentylacyjne AirFlex. Przez wszystkie lata funkcjonowania firma nieustannie inwestowała w kolejne linie produkcyjne i kolejne hale.

W 2021 roku właściciel firmy wraz z synami podjęli decyzję o sukcesji firmy i utworzeniu nowego podmiotu pod nazwą Ingremio Bracia Kotulscy Spółka Komandytowo Akcyjna, który od 2022 roku całkowicie przejął działalność operacyjną wcześniejszego przedsiębiorstwa.

Dziś Ingremio dysponuje ponad 40 liniami produkcyjnymi i przeszło 10 tysiącami m2 powierzchni hal produkcyjnych, magazynowych i powierzchni biurowych. Niezmiennie firmą o polskim kapitale, na przestrzeni 40 lat zarządzaną rodzinnie. Zgodnie z pierwotną ideą, zakład jest stale rozwijany dając zatrudnienie pracownikom z regionu, jest silnie związany z gminą Bolesław oraz Małopolską.

Firma będąc branżowym liderem w Polsce, rozwija też ekspansję na zagraniczne rynki. Przywiązanie do tradycji, a zarazem nieustanne kroczenie ku nowym wyzwaniom daje efekt synergii, czego najlepszym potwierdzeniem jest rozwój, pozycja na rynku, opinie ekspertów czy certyfikaty przyznawane przez niezależne ośrodki naukowo badawcze.

Dziś współpraca w Polsce i zagranicą obejmuje około tysiąca firm oraz instytucji. Dzięki rozwiniętej sieci partnerów biznesowych produkty Ingremio trafiają na rynek europejski, między innymi do: Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Rumunii, Mołdawii oraz poza Europę, między innymi do: Chin, czy krajów arabskich.

Specjaliści z zespołu Ingremio zrealizowali i skomercjalizowali kilka projektów badawczo – wdrożeniowych, innowacyjnych w skali globalnej. Należą do nich między innymi: produkcja rur preizolowanych z warstwą grzewczą z nanorurek węglowych, produkcja giętkich przewodów wentylacyjnych Airflex Spectra z ochroną mikrobiologiczną, produkcja rur Aqua Spectra z ochroną mikrobiologiczną do przesyłu cieczy, czy produkcja filamentu z ochroną mikrobiologiczną do druku 3D.

Miarą innowacyjności i nowoczesności przedsiębiorstw jest także stosunek do ochrony środowiska naturalnego. Troska o świat, za który jesteśmy wspólnie odpowiedzialni, w Ingremio przejawia się m.in. projektami zorientowanymi na ograniczenie powstawania odpadów produkcyjnych czy rozwój produktów pro-środowiskowych. Takie podejście przyświeca firmie od wielu lat. Przedsiębiorstwo posiada dział recyklingu na własne potrzeby, dzięki czemu ograniczono odpadowość i obciążenie środowiska naturalnego. Produkty firmy, między innymi rury preizolowane Inflex Thermal stosowane są w systemach odnawialnych źródeł energii (OZE). Rury wentylacyjne AirFlex Spectra znajdują z kolei zastosowanie w systemach rekuperacji, które ograniczają straty cieplne w budynkach.

 

ingremio peszelekologiczny budynekklasteringremio peszel

Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.     |     POLITYKA PRYWATNOŚCI. Prawa do strony www (c) 2022 - Ingremio-Peszel   |   Agencja digital - Hauerpower.com